Τρίτη 19 Φεβρουαρίου 2008

ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΗ του Δημήτριου Μαρ Κομίνη
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ - ΑΟ ΠΛΑΤΑΡΙΑΣ 4 – 1
Ένα εφιαλτικό απόγευμα πέρασε η ομάδα της Πλαταριάς το Σάββατο από των Σπάρτακο Γραικοχωρίου όπου την φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ .Οι παίχτες του Σπάρτακου μπήκαν εξ’ αρχής αποφασισμένοι στον γήπεδο και αψηφώντας το τσουχτερό κρύο έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους από την αρχή του παιχνιδιού όπου είχαν και τον πλήρη έλεγχο του αγώνα , αντίθετα οι ποδοσφαιριστές της Πλαταριάς ήταν νωθροί χωρίς ουσία στο παιχνίδι τους και δεν δικαιολόγησαν την τρίτη θέση που κατέχουν μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα και έτσι το τελικό 4 – 1 κρίνεται απολύτως φυσιολογικό και δίκαιο. Ο Σπάρτακος όπως αναφέραμε μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ με τον Παπαρούνα όταν και το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή κατέληξε στο βάθος της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Γρηγορίου . Οι ομάδα του Γρικοχωρίου συνέχιζε να πιέζει και βλέποντας ότι οι παίχτες της Πλαταριάς αδυνατούσαν να βγουν μπροστά ,έτσι σε μια φάση μέσα στην περιοχή ο Δημητρίου ανατράπηκε από τον Τσομπόλη και ο διαιτητής υπέδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Κωνσταντάκος κάνοντας έτσι το 2-0. Η μόνη αξιόλογη φάση για την Πλαταριά καταγράφηκε στο 25ο λεπτό όταν το σουτ του Βαλάκου Σ πέρασε ελάχιστα έξω απ την εστία του Ζιάκα. Στο 32ο λεπτό όμως ο Σπάρτακος έκανε τρία τα τέρματα του με τον Γεωργάκη να σημαδεύει σωστά και να πραγματοποιεί το 3-0 για την ομάδα του και έτσι να κλείνει το πρώτο ημίχρονο. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ίδιο με το πρώτο μόνο που η Πλαταριά μείωσε σε 3-1 με αυτογκόλ στο 55ο λεπτό ύστερα από μια σύγχυση που δημιουργήθηκε μεταξύ των κεντρικών αμυντικών του Σπάρτακου. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 75ο λεπτό ο Βενέτης όταν επωφελούμενος από ένα λάθος του Τσομπόλη σούταρε από πλάγια θέση και έστειλε την μπάλα για τέταρτη φορά στα δίχτυα του Γρηγορίου.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΓΡΑΙΚΟΧΩΡΙΟΥ: 1 ΖΙΑΚΑΣ Π 2 ΜΑΡΚΑΤΣΕΛΗΣ Α 3 ΓΟΓΟΛΟΣ Θ 4 ΤΣΑΛΗΣ Ι 5 ΠΑΠΑΤΣΑΤΣΗΣ Κ 6 ΜΠΙΚΑΣ Α 7 ΠΑΠΑΡΟΥΝΑΣ Γ 8 ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ Β 9 ΒΕΝΕΤΗΣ Α 10 ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΟΣ Ε 11 ΓΕΩΡΓΑΚΗΣ Δ
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΙ: 12 ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ Σ 13 ΝΙΚΟΛΑΟΥ 14 ΦΕΡΕΝΤΙΝΟΣ Π 15 ΚΑΛΙΑΜΟΥΡΗΣ Α 16 ΜΑΣΤΟΡΑΣ Δ 17 ΣΙΟΥΠΟΥΛΗΣ Μ 18 ΚΟΛΙΟΥΣΗΣ Κ
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΑΟ ΠΛΑΤΑΡΙΑΣ : 1 ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ Β 2 ΤΣΟΜΠΟΛΗΣ Σ 3 ΚΑΡΡΑΣ Σ 20 ΠΡΕΝΤΙ Ε 5 ΒΑΛΑΚΟΣ Φ 6 ΚΑΡΡΑΣ Β 7 ΚΟΛΙΟΥΣΗΣ Γ 8 ΜΠΑΛΛΑΣ Σ 9 ΒΑΛΑΚΟΣ Σ 10 ΤΑΣΣΗΣ Σ 11 ΒΑΛΑΚΟΣ Β ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΙ: